Image
معرفی دانشگاه بوغاز ایچی استانبول
یکی از معتبرترین دانشگاههای استانبول دانشگاه بوغاز ایچی می باشد.
 
* "دانشگاه بوغاز ایچی با ۱۵۰ سال سابقه آکادمیک و تجربیاتی که در زمینه آموزش و تحقیق دارد، به عنوان یکی از دانشگاه های معتبر در جهان مطرح می باشد. اینجا دانشگاهی دولتی است که تمام تلاش خود را وقف کیفیت عالی آموزش عالی کرده است.
دانشگاه بوغاز ایچی با دانشجویان برگزیده و کادر علمی مجرب هر گونه تجهیزات و امکانات را در اختیار علاقه مندان به کسب دانش قرار می دهد.
فارغ التحصیلان دانشگاه بوغاز ایچی که تمثیل کننده فرهنگ این دانشگاه هستند، در دنیای کار، سیاست، هنر و به بیانی دیگر در هر ساحه ای از زندگی نقش های مهمی بر عهده گرفته اند. دانشگاه بوغاز ایچی با دانشجویان فوق لیسانس و دکترا به تحقیقات و نوآوری می پردازد. این دانشگاه در مجموع ۶ مجتمع دانشگاهی دارد.
دانشگاه بوغاز ایچی شامل ۴ دانشکده (دانشکده اموزش، دانشکده فن- ادبیات، دانشکده اقتصاد و امور اداری، دانشکده مهندسی)، ۲ هنرستان عالی (هنرستان عالی علوم کاربردی و زبان های خارجی)، ۶ انستیتو (انستیتوی تاریخ انقلاب و اصول آتاترک، انستیتوی مهندسی بیومدیکال، انستیتوی علوم محیط زیست، انستیتوی علوم فنی، انستیتوی تحقیقات زلزله شناسی و رصدخانه قندیللی، انستیتوی علوم اجتماعی، انستیتوی کنفوسیوس)، و ۳۲ برنامه لیسانس، ۵۶ برنامه فوق لیسانس و ۳۲ برنامه دکترا می باشد."
البته در مورد امکانات اجتماعی که دانشگاه بوغاز ایچی در اختیار دانشجویان قرار می دهد نیز کنجکاو هستیم:
* "در راس مهمترین عناصری که دانشگاه بوغاز ایچی را منحصر بفرد می کند، برنامه های مختلفی که در زمینه های ورزشی، سینما، تئاتر، ادبیات و هنرهای معاصر برگزار می شود قرار دارد.
محیط دینامیک و فعال فرهنگی و هنری دانشگاه در طول سالها، جوانان بسیاری را در این عرصه پرورش داده است. ۴۰ کلوب دانشجویی و انجمن های دانشجویی مختلف که روز به روز افزایش می یابند، نقش مهمی در برنامه ریزی و اجرای برنامه های فرهنگی، هنری و ورزشی دارند. کلوب های دانشجویی دهها سال است که در مکان های مختلف دانشگاه بویژه در مجتمع جنوبی، به ترتیب کنسرت ها، نمایشات تئاتر، پخش فیلم، پانل ها و نمایشگاه های متعدد می پردازد.
مرکز فیلم "میتهات آلام" در سایه مرکز تحقیقات فرهنگی هنری ناظم حکمت که از دسامبر ۲۰۱۴ به فعالیت آغاز کرده است، اجلاس و برنامه های فرهنگی مختلفی در استانبول و سطح ترکیه ترتیب می دهد. کنسرت های موسیقی کلاسیک، سالن Albert Long Hall را تبدیل به مرکز موسیقی شهر کرده است.
علاوه بر این با اقدام مرکز Chronicles بوغاز ایچی از سال ۲۰۱۳ تاکنون چهره های معروف علم، فرهنگ و هنر جهان از این دانشگاه دیدن کرده و فرصت تبادل نظر در گردهم آیی های جامعه دانشگاهی و دانشجویی را یافته اند."
* "وزرش به عنوان جزئی از فرهنگ دانشگاه در دانشگاه بوغازایچی در استانبول مطرح می شود. در تاسیسات ورزشی حصار، مجتمع ورزشی اوچاک سوار، ورزشگاه محتمع جنوبی و سالن ورزشی مجتمع ساری تپه که امسال آغاز به ارائه خدمت خواهد کرد، شاخه های ورزشی مختلف نظیر آیروبیک، آیکیدو، فوتبال آمریکایی، بدمینتون ،بسکتبال، دوچرخه سواری، فوتبال، هندبال، ژیمناستیک، جودو، کاراته، اسکی، تنیس روی میز، استپ، تکواندو، والیبال و شنا انجام می گیرد.
دانشجویان در رشته های ورزشی مورد علاقه شان به فعالیت پرداخته و در سایه واحد درسی تربیت بدنی می توانند اطلاعاتی نیز در مورد رشته های ورزشی مختلف کسب کنند.
شورای ورزشی در بنیه دانشگاه نیز مسئولیت برنامه ریزی و هماهنگی فستیوال ورزشی دانشگاه بوغاز ایچی که از ۳۵ سال گذشته تاکنون برگزار می شود و به عنوان یکی از فعالیت های ورزشی بین دانشگاهی معتبر در ترکیه مطرح است را بر عهده دارد."
- البته که در راس سوالاتی که به ذهنمان خطور می کند، بورس های تحصیلی می آید:
* "دانشجویان واجد شرایط با مراجعه به دفتر بورس دانشگاه بوغاز ایچی می توانند از بورس تحصیلی در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس استفاده کنند.
بورس های دانشگاه بوغاز ایچی در مقطع لیسانس شامل بورس های نقدی، بورس موفقیت، بورس های خوابگاه، غذا و کتاب و بورس های دوره تابستان می باشد.
بورس های دانشگاه بوغاز ایچی در مقطع فوق لیسانس شامل بورس های فوق لیسانس که برای ۴ ترم و در دوره دوره دکترا برای ۸ ترم ارائه می شود و از سوی کمیسیون بورس دانشگاه مورد ارزیابی قرارمی گیرد است."
- دانشگاه بوغاز ایچی چه امکاناتی در اختیار دانشجویان خارجی قرار می دهد؟
* "دفتر هماهنگی روابط بین المللی دانشگاه برای ۱۱۰۰ دانشجوی خارجی از ۷۰ کشور مختلف ارائه خدمت می کند.
 
دانشجويان خارجي بر اساس برنامه آموزشی، به آموزش زبان ترکی و یا دیگر ۱۵ زبان خارجی بپردازد. با گفتگو و نظرخواهی از دانشجویان می بینیم که انتظاراتشان در زمینه آکادمیک و اجتماعی از دانشگاه برآورده می شود. از اعضای علمی دانشگاه که در موضوعات درسی به عنوان مشاور عمل می کنند و از سطح آکادمیک و دروس انگلیسی راضی هستند.
برای دانشجویان برنامه های مبادله دانشجویی، برنامه ای به نام Exchange Student Network داریم. این دانشجویان در طول مدتی که در ترکیه اقامت دارند، در زمینه ثبت نام، ویزای اقامت دانشجویی و موضوعاتی از این قبیل راهنمایی می شوند.
دانشگاه بوغاز ایچی از نظر مجتمع دانشگاهی یکی از پرتحرک ترین دانشگاه های ترکیه می باشد. با همکاری ریاست دانشگاه و بخش دانشجویی بیش از ۴۰ نوع کلوب دانشجویی به فعالیت می پردازد. دانشجویان می توانند در طول روز در برنامه های مختلف دانشجویی شرکت کنند و یا به گردش در استانبول بی نظیر بپردازند. دانشجویان می توانند با آکادمیسین ها و نویسنده های معروف کشور و جهان به تبادل نظر پرداخته، در مجله های دانشگاهی به چاپ مقاله پرداخته، برنامه های تفریحی و کنسرت ترتیب دهند.
 از پروفسور بارباروس اوغلو در مورد تاریخچه نام استانبول سوال کردیم:
* "استانبول که در سال ۷۰۰ قبل از میلاد یکی از مناطق مسکونی مهم یونان باستان بود، با نام بیزانتیون شهرت داشت. این نام را دور های یونانی انتخاب کرده اند. بعدها استانبول با نام های قسطنطنیه، منستانتینوپولیس، نوا روما، اسلامبول نیز شناخته شده است. در کتیبه های بسیار قدیمی حتی در سیاحتنامه اولیا چلبی از نام اسلامبول بسیار یاد شده است. کلمه "ایس" در کنستانتیونوپولیس در زبان یونان قدیم به معنای شهر و "تین" و "پولیس" نیز به معنای شهر است. این کلمه با نام "استانبول" وارد ترکی شده است. در اصل این نام که از گذشته های بسیار دور بکار برده می شود، نه به عنوان "اسلامبول" بلکه به شکل "استانبول" وارد زبان ترکی شده است.
از زمانهای قدیم استانبول شهری بوده که هر انسانی با دیدنش عاشق می شود. با مهاجرت انسانها به دنبال آرزوهایشان به این شهر جمعیت آن به ۲۰ میلیون نفر رسید. با وجود اینکه استانبول با ترافیک سنگین و پرجمعیت است، منظره تنگه خستگی را از تن بدر کرده و انسان را مجذوب خود می کند."
به معرفی خود دانشگاه بوغاز ایچی ادامه می دهیم. در این دانشگاه چه برنامه های بین المللی برگزار می شود؟
* "از آنجایی که آموزش در دانشگاه به زبان انگلیسی است، اکثر برنامه هایمان بین المللی می باشد. هر ساله فستیوال های مختلفی در چارچوب فعالیت های دانشجویی در دانشگاه برگزار می شود. هر ساله در اوایل تابستان، از سوی کلوب ورزشی دانشگاه، فستیوال ورزشی ترتیب می یابد. فستیوال ICAMES از سوی کلوب مهندسی و AIR FEST از سوی کلوب هوانوردی برگزار می شود. برنامه و فستیوال های مختلف ترتیب یافته از سوی کلوب موسیقی، کلوب تائتر، کلوب رقص، کلوب اقتصاد و امور اداری و کلوب هنر، تنها چند نمونه از فعالیت های دانشجویی دانشگاه بوغاز ایچی می باشد. هنرمندان، نویسندگان و متفکرینی که با نام بوغاز ایچی Chronicles در سطح جهان شناخته می شوند، سمینارهایی در جامعه دانشگاهی جهان ترتیب می دهند. در مورد موضوعات روز ترکیه و جهان نیز "سری کنفرانس های بوغاز ایچی" برگزار می شود."
به نظر شما علت انتخاب دانشگاه بوغاز ایچی از سوی دانشجویان خارجی چیست؟
کادر آموزشی دانشگاه شامل اساتید فارغ التحصیل از مقاطع دکترای دانشگاه های مطرح آمریکا، اروپا و ترکیه می باشد. علاوه بر این کیفیت بخش های اکادمیک و اداری دانشگاه نیز از سوی انمجن دانشگاه ها به تایید رسیده است.
دانشگاه بوغاز ایچی در لیست معتبرترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۱۴ که از سوی Times Higher Education تهیه شده، در بین ۱۵۰ دانشگاه اول جهان جای دارد. چنین رده بندی هایی خصوصا از نظر دانشجویان بسیار مهم است."
به عنوان آخرین سوال از پروفسور گولای بارباروس اوغلو خواستیم تا در چند جمله کوتاه دانشجویان خارجی را به دانشگاه بوغاز ایچی دعوت کند:
* "دانشگاه بوغاز ایچی ۱۵۰ سال است که با سرمایه خارجی به استانداردهای آموزش عالی جهانی دست یافته و دانشجویانی با افق وسیع تربیت کرده است. بوغاز ایچی که در بین دانشگاه های معتبر و مطرح جهان جای گرفته، از سوی دانشجویان مبتکر و ذکی ترجیح داده می شود. این دانشگاه با برنامه های اجتماعی، فرهنگی و ورزشی نیز مطرح است."
Edit Page

فروش منابع آزمون دانشگاههای ترکیه

شبکه های اجتماعی